Späť na blog

Môžu Superhrdinovia zachrániť aj rodičov a učiteľov?

Ako detské vzory pomáhajú pri výchove a vzdelávaní a ako ich možu rodičia, pedagógovia a animátori efektívne využívať...

  • 03.03.2021
  • 3142

Ako detské vzory pomáhajú pri výchove a vzdelávaní a ako ich možu rodičia, pedagógovia a animátori efektívne využívať pre rozvoj zručností a osobnostných charakteristík.

„Nepozeraj tak dlho na tú telku!” „Nehraj toľké videohry!” Koľkokrát ako rodič ste už povedali túto vetu? Čo si ideme hovoriť, deti majú rady rozprávky, animáky. Sledujú príbehy svojich obľúbených hrdinov, stotožňujú sa s nimi. Keď ich vyženiete od obrazovky, tak sa na nich hrajú. Majú ich za svoj vzor. A tie máme všetci. Teraz je to Pinkie Pie, Paw Patrol neskôr Batman, Superman, nasleduje obľúbený spevák, športovec, v dospelosti podnikateľ, motivátor alebo iný profesionál vo svojej oblasti.

Vzory sú pre nás dôležité. Pre deti obzvlášť. Ak nám imponuje nejaký charakter/vzor, snažíme sa v rôznych situáciách správať podobne, riešiť ich tak, ako sme to videli u neho. V podstate sa „hráme na náš vzor” a časom jeho vlastnosti prijímame za vlastné.

U detí je to úplne rovnaké a výskumníci to nazvali Batmanov efekt. Rachel E. White a Emily O. Prager vo výskume sledovali, či stotožňovanie sa so svojimi vzormi viedlo deti k zodpovednejšiemu plneniu zadaní. Zúčastnilo sa ho 180 osôb, rozdelených do dvoch skupín. V prvej skupine sa pustili do plnenia úlohy samé za seba, ďalšia skupina dostala kostým superhrdinu a mali sa zhostiť tejto úlohy ako daná postava. Deti v plášťoch superhrdinov mali až o 20% lepšie výsledky.

Predstava, že sú Supermanom alebo Batmanom viedla k tomu, že sa problému zhostili ako hrdinovia, prebrali ich vlastnosti, čo znamenalo rýchlejšie nasadenie, rozhodnosť, systematické riešenie a riadenie sa zadaním, menej roztržitosti, viac sústredenia sa na dosiahnutie cieľa (veď predsa sú Batmani na misii :D ). Jednoducho, prevzatie charakteru superhrdinu dalo celému zadaniu úplne iný nádych a pohľad.

Podobné využívanie charakterov sme ako rodičia používali asi všetci - princezná si musí upratať komnatu, vláčik, ktorý chodí po byte, musí tankovať (a teda sa najesť), havko si musí odložiť všetky hračky, Indián sa musí ísť okúpať a pod. Batmanov efekt nám ale ukazuje, že podobná metóda má pozitívny vplyv aj pri starších deťoch a zložitejších úlohách - napríklad pri vzdelávaní. Keby v triedach sedelo viac Batmanov, Supermanov a Wonderwomaniek, ktoré musia rozlúštiť zloduchovu šifru, aj tá matematika by išla ľahšie :).

Výskum tiež ukázal, že veľmi záleží na tom, akého hrdinu si deti osvoja. Napríklad, ak by to mal byť Hulk s návalmi zlosti a problémom so sebaovládaním, tieto isté vlastnosti preberie aj ono. Odhliadnuc od tejto skutočnosti výskum ukázal, že využívanie superhrdinov pri výchove, vzdelávaní a motivácii detí môže byť jednoduchou a zábavnou cestou, pomôckou pre rodičov aj učiteľov. My pozitívny vplyv superhrdinov a vzorov v táboroch využívame už roky, skuste to aj vy doma.

Ak Vás táto téma zaujala, a chceli by ste si prečítať viac, tu je celá štúdia ako aj ďalšie zaujímavé čítanie v angličtine:

https://srcd.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cdev.12695
https://www.fatherly.com/health-science/kids-focus-when-pretend-theyre-batman/
http://www.instantseries.com/superheroes-for-kids/

Ponuka letných táborov plná pozitívnych vzorov.

Zistiť viac
 

Tábory, ktoré vás môžu tiež zaujímať