Späť na blog

V kríze nám pomáha to, čo sami odovzdávame deťom

Kríza ukazuje dôležitosť hodnôt. Pre spoločnosť, jedincov aj pre firmy a značky.

  • 29.04.2020
  • 2200

Kríza ukazuje dôležitosť hodnôt. Pre spoločnosť, jedincov aj pre firmy a značky.

V čase, keď začali platiť prísne karanténne opatrenia a zatvorili sa všetky prevádzky, som akurát trávil predĺžený víkend s rodinou na horách. Útulná chata na vyčistenie hlavy, kde nebol ani poriadny signál. A tak som všetky nariadenia a tlačovky chodil načítavať k neďalekému stromu (horskú chatu s Wifi už zatvorili). V pondelok 16.3., som sa vracal už do úplne inej firmy a atmosféry, z ktorej som vo štvrtok odchádzal.

Stačili 4 dni na to, aby sa situácia otočila. Už sme neplánovali ďalšiu najúspešnejšiu sezónu, ktorá mala akurát posledný marcový týždeň začať. Tok peňazí sa zo dňa na deň zastavil, objednávky sa začali meniť na storná a všetkým vo firme začalo byť jasné, že vízia ďalšieho rastu firmy a platov sa zrazu poriadne zasekla. Nadšenie vystriedali obavy a všetky plány nahradila neistota.

To, čím som si ako majiteľ a riaditeľ Wachumby v hlave prechádzal, som už opísal v inom blogu. Teraz sa chcem zamerať na podstatu Wachumby, ktorá nám pomohla sa otriasť a nastaviť správny mindset v celom tíme - naše hodnoty, vízie a firemnú kultúru. Máloktorá firma ich má tak silno vo svojej DNA zakódované ako práve Wachumba (dokonca máme na tom postavený vlastný Wachumba manifest, ktorý nás definuje).

Teraz viac ako inokedy bolo potrebné, aby si všetci v tíme uvedomili našu víziu - dôvod prečo existujeme. Ľudia budú s väčším nadšením zachraňovať myšlienku, či víziu, ako len firmu alebo produkt. Chcú vidieť hlbší zmysel v tom čo robia. Teda viac, ako je len výplatná páska, či zisk firmy. V dobrých časoch toto vyznie ako klišé každej ľúbivej firmy, no v kríze sa to ukazuje ako rozdielová vec.

Keď som vyhlásil, že sa o Wachumbu vôbec nebojím, lebo skrachovať môže len firma, ale nie myšlienka, ktorá spája komunitu ľudí, všetci presne vedeli o čom hovorím a obavy začala striedať nádej. Tiež som povedal, že teraz sa ukáže ako naozaj stojíme na našich hodnotách. Na tých hodnotách, ktoré od začiatku uplatňujeme v našich táboroch, školách v prírode, či všetkých akciách pre vedúcich, ktoré robíme. No takisto ich sami žijeme a riadime sa nimi aj vo vnútri našej firmy.

  • Unity - sme v tom všetci spoločne, každého sa to dotkne rovnakým dielom, no pracovné miesta zostanú zachované a spolu sa z toho dostaneme.
  • Respect - aby sme to zvládli, každý musí prispieť v čom je najlepší, no zároveň ešte viac makať na svojich slabších stránkach. Neviažeme sa na pracovný čas - každý maká koľko treba, ani na pracovné funckie, každý pomáha s čím vie a učí sa čo nevie :)
  • Wachumba - máme vnútornú silu a odhodlanie sa z toho dostať, dokážeme si byť navzájom oporou a povzbudením.

Spoločné hodnoty a vízie nám dávajú silu prekonať ťažké časy. Musíme veriť, že čo ponúkame ľuďom má väčší zmysel, ako len samotný produkt a uvedomiť si, že deťom nebudú chýbať tábory, tie robí XY ďalších CK, ale bude im chýbať atmosféra a stovky ľudí, ktorí im chcú porozumieť, povzbudiť a pomôcť byť lepšími - bude im chýbať Wachumba. A to už je silná motivácia prekonať túto krízu :)

Teraz môžeme byť právom na seba hrdí, ako sme na situáciu zareagovali a že nemáme v úmysle len nečinne čakať, kedy nás otvoria.

Sales-dievčatá prišli s plánom na záchranu sezóny škôl v prírode. Začali sledovať rôzne semináre o komunikácií v kríze a udržiavanie zákazníkov. Pomáhajú tým firme a zároveň aj svojmu rozvoju.

Kreatívne oddelenie sa pustilo do písania blogov a rád ako zmysluplne vyplniť deťom čas v karanténe. Oživili sme nové projekty, ktoré boli dlho v zásuvke, lebo na ne nikdy nebol čas. Vznikajú ďalšie výborné nápady, ktoré môžeme realizovať v budúcnosti. Preto nemám žiadne obavy o to, či to Wachumba prežije. Ba práve naopak. Možno jej to aj pomôže a súčasnú krízu využije ako trampolínu, ktorá ju môže vystreliť ešte ďalej.

Na záver chcem vypichnúť pár poučení pre rodičov a podnikateľov, na ktoré som prišiel v tejto kríze:

  • pre rodičov – to, čo Wachumba odovzdáva deťom, má zmysel pre celý život (overené koronakrízou :) )
  • pre podnikateľov - nepodceňujte firemné hodnoty a hlbšie vízie, v dobrých časoch vás odlíšia od konkurencie a v čase krízy vám môžu pomôcť - bez čakania na vládu či banky :)

Pozri sa aktuálnu ponuku táborov.

Zistiť viac
 

Tábory, ktoré vás môžu tiež zaujímať