//
Späť na blog

Letné prázdniny - vytúžená sloboda pre teenagerov, strašiak pre ich rodičov?

O tom ako zmysluplne vyplniť čas prázdnin a dobre vybrať tábor pre tých menších, sme už písali v inom blogu, ale čo s...

  • 22.01.2020
  • 1248

O tom ako zmysluplne vyplniť čas prázdnin a dobre vybrať tábor pre tých menších, sme už písali v inom blogu, ale čo s našimi staršími „rebelantmi“, ktorí už majú svoj názor na všetko (zvyčajne presne opačný ako názor rodičov)? :)

Ako ich presvedčiť, že čas prázdnin sa dá stráviť aj inak ako ponevierajúc sa so svojou partiou po okolí, čumiac od Iphonu či najnovšej PC hry, ktorou ste ich uplatili za dobré vysvedčko?

V tomto blogu sa Vám dospelým pokúsim priblížiť svet teenagera, tak ako som ho vnímal ja z pozície hlavného vedúceho v teenage táboroch Evolution (už 10 rokov). Možno sa tak vaše svety lepšie pochopia a prepoja. :)

V prvom rade si treba uvedomiť, že byť teenagerom a dospievať je sakra ťažká vec a pritom to od nich celý svet očakáva. Dennodenne počúvajú: „Správaj sa už ako dospelý!, Maj už konečne rozum! Ja v tvojom veku…“

Na jednej strane okolie chce, aby už boli rozumní a dospelí, na druhej im ešte neumožňuje robiť to po svojom („Však sú predsa ešte mladí, nemajú na to dosť rozumu…“). A tak chúďa rozorvaná duša teenagera, ktorá nielenže nerozumie samej sebe, ešte aj skončí zaseknutá medzi očakávaniami a obmedzeniami sveta dospelých („Už sú starí na rozprávky a leto u babky, ale ešte mladí na Pohodu a Rock for People.“ :)) Jednoducho, nie je im ešte úplne dovolené objavovať život, dospievať na vlastnú päsť, robiť aj vlastné chyby a hlúposti a niesť za ne zodpovednosť, no zároveň priestor, ktorý im je „vyznačený“ zo strany rodičov ich už nebaví a nestačí im. Jasné, že dovolenka s rodičmi môže byť super a spoločne strávený čas cez leto je všetkým vzácny, ale to nemôže umlčať túžbu teenagera dostať sa z toho pomyselného, rodičmi vykolíkovaného priestoru.

Tak ako teda vyplniť leto týmto večne nespokojným jedincom tak, aby ich túžba po poznaní nebola obmedzovaná, no zároveň ich rodičia mohli pokojne spávať? Ako sa k nim správať a dať im najavo, že už nie sú deti, ale tiež im naznačiť, že určite ešte nie sú tak dospelí, ako sa nás snažia presvedčiť? Ako ich zaujať a vytvoriť im zaujímavý program, ktorý im dá dostatok priestoru aj hranice, ktoré nemôžu prekročiť, aby s tým boli samy stotožnení? Program, ktorý ich vedie k zodpovednosti a samostatnosti, pri ktorom ich už nikto nevedie za ručičku? Toto sú otázky, ktoré si kladieme každý rok pri každom tábore, ktorý pre nich pripravujeme.

Základné ingrediencie dobrého teenage tábora:
Táborový príbeh. Alfa a omega všetkého! Musí byť dostatočne pútavý, ľahko uchopiteľný,ale so skrytou pointou, ktorá im je blízka, no nie zas úplne priamočiary ako v rozprávkových táboroch.
Táborový program. Hry a aktivity musia byť úzko prepojené s príbehom, musia mať svoju pointu a jasný zmysel. Hry musia byť primerane komplexné, štruktúrované, zamerané na fyzickú aj psychickú náročnosť. Zároveň by mali jasne demonštrovať potrebu spolupráce, ale aj správnych rozhodnutí v správnom čase (vôbec nemusí byť pravidlo, že všetci musia na konci vyhrať, za chyby sa predsa platí).
Táboroví vedúci. Na nich to všetko stojí a padá a sú to oni, ktorí majú tú neľahkú úlohu. Aj byť teenagerom kamarátom a vzorom, aj byť pre nich striktnou morálnou autoritou. Vedúci sa v žiadnom prípade nesnaží stavať do role učiteľa alebo rodiča, musí si nájsť k deťom cestu tak, aby mu dôverovali, no zároveň mať u nich nespochybniteľný rešpekt. Musí mať jasný cieľ, čo chce deťom v tábore odovzdať. Dobrý vedúci sám ešte nezabudol, aké to je byť teenagerom, má pre nich pochopenie, no zároveň má aj v čerstvej pamäti, čo všetko sú schopní vystrájať, aby im v tom vedel zabrániť a usmerniť ich.

Že máte problém presvedčiť svojho teenagera na letný tábor? Vraj už nie je dieťa a na tábory je už pristarý? Tu si treba uvedomiť, že čím viac ho budete nútiť, tým viac bude vzdorovať (to je taká typická vlastnosť pubertiakov :) ).

Základ je, aby to rozhodnutie bolo ich vlastné, aby nemali pocit, že niekto za nich vyberá alebo nebodaj, že ich potrebujete na leto odložiť, lebo nemôžu ostať bez dozoru. Ukážte im rôzne možnosti, typy táborov, aby si mohli vybrať podľa svojich záujmov, prejdite s nimi výhody dobrého tábora, ktorý je naozaj pre nich (rovesníci, program, zameranie, čas bez rodičov) a hlavne im treba vysvetliť, že sa v žiadnom prípade nejedná o typický detský letný tábor, ale naozaj o podujatie pre komunitu ľudí, ktorí sú presne ako oni, kde sa nebudú cítiť stratení ani nezaradení a kde môžu zdieľať svoj mladícky drive a revoltu s ostatnými.

Veríme, že sme Vám znova trochu pomohli pri plánovaní leta pre Vaše „skoro“ dospelé deti. V prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok prosím neváhajte a kontaktujte nás.

Unity, Respect, Wachumba!
Váš Wachumba tím

Nižšie sme pre Vás vybrali tábory, v ktorých sa teenagery určite nebudú nudiť a strávia čas zmysluplne.

 

Tábory, ktoré vás môžu tiež zaujímať